FETCO CBS-2241 NG Single Station Coffee Brewer
The CBS-2241 NG Single Station Coffee Brewer is a perfect hot beverage solution in medium- to large-sized venues such as Banquet Halls, Cafeterias and Restaurants. Designed specifically for high-volume batch brewing, these high-quality brewers possess many of the legendary features and reliable performance you’ve come to expect from Extractor® branded products at a competitive price.
Features
-
LED Touchscreen Interface
-
Brew Status Indicator Light
-
Plastic Brew Basket
-
Brew Basket Sensors and Locks
-
Manual Hot Water Faucet
-
ECO Mode
-
USB Plug-in Feature
-
Electrical Lattice
-
Laser Welded Tank
Specifications
| Measurements | |
|---|---|
| Height | 34.5 in / 87.6 cm |
| Width | 11.75 in / 29.9 cm |
| Depth | 20.5 in / 52 cm |
| Shipping Weight | 50 lbs / 23 kg |
| Capacity | |
| Tank Capacity | 4.10 G / 15.5 L |
| 8 oz / 236 ml cup/hr | 145 |
| 12 oz / 355 ml cup/hr | 96 |
| 16 oz / 473 ml cup/hr | 72 |
| 20 oz / 591 ml cup/hr | 58 |
| Standard Electrical Configurations | |
| Electrical Connection | Cord and Plug |
| Volts | 120 or 120/240 |
| Amps | 12.8-19.7 |
| Phase | Single |
| Water Specifications | |
| Water Inlet Size | 3/8″ (Male Flare) |
| Minimum Flow Rate | 1.5 gpm |
| Water Pressure Requirement | 20-75 psig |






Reviews
There are no reviews yet.