Fetco CBS-1252 Plus Series Twin Station Coffee Brewer
The CBS-1252 Plus Series Twin Station Coffee Brewer is a perfect hot beverage solution in medium- to large-sized venues such as Banquet Halls, Cafeterias and Restaurants. Designed specifically for high-volume batch brewing, these high-quality brewers possess many of the legendary features and reliable performance you’ve come to expect from Extractor® branded products at a competitive price.
Standard Features
-
Plastic Brew Basket
-
Brew Basket Sensor and Locks
-
Manual Hot Water Faucet
-
Bypass Valve
-
ECO Mode
-
USB Plug-in Feature
-
Electrical Lattice
-
Laser Welded Tank
-
Push Button Interface
Specifications
| MEASUREMENTS | |
|---|---|
| Height | 36.88 in / 93.7 cm |
| Width | 21.88 in / 55.6 cm |
| Depth | 22.5 in / 57.2 cm |
| Shipping Weight | 77 lbs / 35 kg |
| CAPACITY | |
| Tank Capacity | 10.48 G / 39.67 L |
| 8 oz / 236 ml cup/hr | 481 |
| 12 oz / 355 ml cup/hr | 320 |
| 16 oz / 473 ml cup/hr | 240 |
| 20 oz / 591 ml cup/hr | 192 |
| STANDARD ELECTRICAL CONFIGURATIONS | |
| Electrical Connection | Terminal Block |
| Volts | 200-240 |
| Amps | 21.3-25.5 |
| Phase | Single |
| *Please see international spec sheet for additional configurations | |
| WATER SPECIFICATIONS | |
| Water Inlet Size | 3/8″ (Male Flare) |
| Minimum Flow Rate | 1.5 gpm |
| Water Pressure Requirement | 20-75 psig |










Reviews
There are no reviews yet.