Fetco CBS-1251 Plus Series Single Station Coffee Brewer
The CBS-1251 Plus Series Single Station Coffee Brewer is a perfect hot beverage solution in medium- to large-sized venues such as Banquet Halls, Cafeterias and Restaurants. Designed specifically for high-volume batch brewing, these high-quality brewers possess many of the legendary features and reliable performance you’ve come to expect from Extractor® branded products at a competitive price.
Standard Features
-
Plastic Brew Basket
-
Brew Basket Sensor and Locks
-
Manual Hot Water Faucet
-
Bypass Valve
-
ECO Mode
-
USB Plug-in Feature
-
Electrical Lattice
-
Laser Welded Tank
-
Push Button Interface
Specifications
| Measurements | |
|---|---|
| Height | 36.88 in / 93.7 cm |
| Width | 12.75 in / 33.4 cm |
| Depth | 22.5 in / 57.2 cm |
| Shipping Weight | 53 lbs / 24 kg |
| Capacity | |
| Tank Capacity | 5.89 G / 22.30 L |
| 8 oz / 236 ml cup/hr | 240 |
| 12 oz / 355 ml cup/hr | 160 |
| 16 oz / 473 ml cup/hr | 120 |
| 20 oz / 591 ml cup/hr | 96 |
| Standard Electrical Configurations | |
| Electrical Connection | Terminal Block |
| Volts | 208-240 |
| Amps | 22.2-25.5 |
| Phase | Single |
| *Please see international spec sheet for additional configurations | |
| Water Specifications | |
| Water Inlet Size | 3/8″ (Male Flare) |
| Minimum Flow Rate | 1.5 gpm |
| Water Pressure Requirements | 20-75 psig |
Resources










Reviews
There are no reviews yet.