Fetco CBS-1232 Plus Series Twin Station Coffee Brewer
The twin station CBS-1232 Plus Series Twin Station Coffee Brewer is a perfect hot beverage solution for low- to medium-volume self-service environments such as convenience stores, cafeterias, specialty coffee shops, or office coffee service (OCS). Designed specifically for smaller batch brewing, these high-quality brewers possess many of the legendary features and reliable performance you’ve come to expect from Extractor® branded products at a competitive price.
Standard Features
-
Plastic Brew Basket
-
Brew Basket Sensor
-
Manual Hot Water Faucet
-
ECO Mode
-
USB Plug-in Feature
-
Electrical Lattice
-
Laser Welded Tank
-
Push Button Interface
Specifications
| MEASUREMENTS | |
|---|---|
| Height | 26.25 in / 66.7 cm |
| Width | 19.75 in / 50.2 cm |
| Depth | 20.5 in / 52 cm |
| Shipping Weight | 55 lbs / 25 kg |
| CAPACITY | |
| Tank Capacity | 5.48 G / 20.74 L |
| 8 oz / 236 ml cup/hr | 254 |
| 12 oz / 355 ml cup/hr | 169 |
| 16 oz / 473 ml cup/hr | 127 |
| 20 oz / 591 ml cup/hr | 101 |
| STANDARD ELECTRICAL CONFIGURATIONS | |
| Electrical Connection | Terminal Block |
| Volts | 208-240 |
| Amps | 17.1-25.5 |
| Phase | Single |
| *Please see international spec sheet for additional configurations | |
| WATER SPECIFICATIONS | |
| Water Inlet Size | 3/8″ (Male Flare) |
| Minimum Flow Rate | 1.5 gpm |
| Water Pressure Requirement | 20-75 psig |










Reviews
There are no reviews yet.