Eureka Mignon Libra Espresso Grinder
A new weight-based home espresso grinder that offers precise weight-based grinding and dosing. Featuring a touchscreen display, 55mm flat hardened steel burrs, and a strong 1350 RPM motor, the Libra makes for a compelling prosumer level grinder.
Description
The newest grinder in Eureka’s line up is the hands-free, grind by weight, Libra! Just as compact in size, but loaded with new features.
Features
- 55mm flat hardened steel burrs
- Stepless Micrometric Regulation System (patented)
- Hands-Free metallic fork
- Commercially certified
- Extra Comfort regulation knob
- Anticlumps & Electrostatic System
- Silent Technology (around 64 dB)
- 1-year parts and labor warranty
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 16.9 in. |
| Width | 4.88 in. |
| Depth | 7.56 in. |
| Hopper Capacity | 300 g |
| Weight | 12.34 lbs. |
| Grinding | |
| Burr Size | 55 mm |
| Burr Material | Steel |
| Flat or Conical | Flat |
| Grind Adjustment Type | Stepless Mitrometrical |
| Average Output | 1.4 – 1.8 g/s |
| Dose Setting(s) | NA |
| Other Specifications | |
| Motor Speed | 1350 RPM |
| Power | 310 W |
| Outlet Rating | 60Hz / 110V (Some Exceptions Apply) |
| Equipped with Fan | NA |
| Start | NA |







Reviews
There are no reviews yet.