Puqpress M6 Mahlkonig Victoria Arduino My Mythos Under Grinder Coffee Tamper
Designed for a seamless fit with the latest Victoria Arduino Mythos MY 75 (G) / MY 85 (G)
Puqpress M6 is designed for a seamless fit with Mythos MY75, MY85, MYG75, and MYG85.
Puqpress M6 has been developed to offer cafés a combined grind on-demand and precision tamping solution.
The unparalleled engineering and state-of-the-art design of the Puqpress automatic tamper ensures perfectly compressed coffee grounds and a precisely level tamp – every time.
We are so sure you’ll love it that we offer a 30-day money-back guarantee.
Features
- Save counter space. Simply place your grinder on top and start serving consistent coffees easily.
- 1 million tamps? Easily! The M6 comes with a two-year warranty. Regardless of the number of stamps, you’ll have it do.
- The tamping profiles you want. A harder tamp to slow down the flow rate for a Flat White? Or speed up your workflow? We’ve got the profile for you.
- New non-stick tamper finish. Less ground coffee sticks to your tamper due to our new non-stick finish.
Specifications
| NET WEIGHT | 5.2 KG |
| DIMENSIONS | 37.5cm x 19.5cm x 13.8cm |
| INPUT | 110 – 240V AC 50-60Hz |
| POWER | 76 W |
| PLUG TYPE | All |
| CYCLE DURATION | 1.3s |
| TAMPER DIAMETER | 53.0 – 58.3mm |
| PORTAFILTER TYPE | All types of portafilters. (Naked, Single Sprouts, and Double Sprouts) |
| FINE ADJUSTMENT LOWER DAMP | YES |
| FORCE ADJUSTMENT | YES |
| AVAILABLE COLOURS | MATTE BLACK/WHITE |
| CERTIFICATIONS | CB, CE, cETLus, KTC, EAC, ETL |








Reviews
There are no reviews yet.